Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Dün, birden fazla gelime olduğu için tek tek ayırıp analiz yapmakta fayda var.
 
İlk önce Bakanlar Kurulu açıklandı.Bazı isimler sürpriz tadında, bazı isimler ise beklendiği gibiydi. Bakanlar Kurulu'nun açıklanmasından sonra Dolar/TL'de düşüş gerçekleşti. Bu durum Mehmet Şimşek'in kabinede tekrar yer almasına bağlandı. Bu  durum Mehmet Şimşek'in, Ali Babacan'dan daha önemli etkisi olduğunu da ortaya koydu diyebiliriz. Piyasanın düşüncesi böyle. 
 
Öğleden sonra TCMB'nin faiz kararı geldi. Faiz koridorunun üst bandında yapılan 50 baz puanlık indirim kimse için sürpriz ya da şok niteliğinde değildi. Dolayısıyla Dolar/TL'de gevşeme devam etti. Dün verdiğim bir konferansta "faiz düştüğünde döviz yükselmez miydi ?" diye soran bir katılımcıya şu cevabı verdim: "20 yüzyılda söylenmiş olanlarla 21. yüzyılı anlamak mümkün değil."
 
Geçen yüzyıla ait öğretilerin birçoğu maalesef bugünkü gelişmeleri açıklayamıyor. Ancak şunu net olarak söyleyebilirim. Fed Haziran Ayında faiz artırım kararı alırsa ve buna rağmen TCMB faiz indirmeye devam ederse, Dolar/TL'de sert yükseliş kaçınılmaz olur. Ancak şu anki şartlar altında kurların hareketi daha çok siyaset ve dış gelişmelere bağlı.
 
Buradan hareketle Haziran ve Temmuz Aylarında Fed faiz artırımı yapmaz ise, Merkez Bankası'nın gönül rahatlığıyla faizi düşürmeye devam edeceğini söyleyebilirim. Temmuz'dan sonra Fed'in ilk toplantısı Eylül'de olacağı için, o tarihe kadar TCMB'nin reel faizleri çok düşük bir seviyeye düşürene kadar indirim yapacağı belli gibi.
 
Tüm bunlar olup biterken ABD'den konut verileri beklentinin üzerinde olumlu şekilde açıklandı. Bunun hemen arkasından Altın'da sert düşüş görüldü. Dolar/TL'nin güçlü seyretmesi Türkiye'deki fiyatların daha yavaş düşmesini sağlıyor diyebiliriz. Ancak Altın yatırımcılarının karar vermesi için piyasaların tanıdığı süre doluyor gibi gözüküyor.
 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.