'Asgari ücret esnafın sırtındaki yükü arttırdı'
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, asgari ücretteki artışın, esnafın ödediği Bağ-Kur primlerine de yansıdığını savunarak, "Esnafın sırtındaki yük, büyük oranda arttı. Esnafın mağduriyeti giderilmeli. Bağ-Kur primlerinde yapılacak indirim esnafı rahatlatacaktır." ifadesini kullandı.
Yiğiner, yazılı açıklamasında, Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Sevinç'in ANKESOB'u ziyaret ettiğini bildirdi.
Ziyarette karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Yiğiner, esnaf gelişirse ekonominin de canlanacağına ve ülkenin gelişeceğine işaret etti. Asgari ücretteki artışın, esnafın ödediği Bağ-Kur primlerine de yansıdığına dikkati çeken Yiğiner, şunları kaydetti:
"Bu anlamda esnafın sırtındaki yük, büyük oranda arttı. Esnafın mağduriyeti giderilmeli. Bağ-Kur primlerinde yapılacak indirim esnafı rahatlatacaktır. Yanımızda çalıştırdıklarımız işten ayrıldıklarında aldıkları tazminat da belimizi bükmektedir. Odalarda çalışan personelin işten ayrıldıktan sonra alacağı kıdem tazminatı kurulacak özel bir fondan karşılanarak soruna çözüm getirilebilir." 
SGK Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürü Sevinç'in de görüşlerine yer verilen açıklamada, "Sosyal Güvenlik Kurumu, hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri sosyal güvenliğe ilişkin hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılması ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak adına çok önemli bir görev üstlenmiştir." ifadeleri kullanıldı.
Sevinç, haftanın önemi ve kurum olarak yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. 
Kaynak:Dünya Gazetesi
(http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/asgari-ucret-esnafin-sirtindaki-yuku-arttirdi-300584h.htm)


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.