Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya başlarken, soru işaretlerini tek tek masaya yatıralım.
 
Turizm sezonunun en hareketli günleri yaklaşırken, otellerin doluluk oranlarıyla ilgili iyi haberler gelmiyor. Bu durumun hem turizm şirketleri hem de onlara kredi kullandıran kuruluşlar için iyi haber olmadığını söylemek marifet değil. Ancak raporlarımızın önemli bir kısmında belirttiğimiz gibi Türkiye'nin birinci önceliği şu an ekonomi değil.
 
Dün iktidar partisinin kurultayı yapıldı. Genel Başkanın seçilmesinin hemen ardından Cumhurbaşkanı, iktidar partisinin yeni genel başkanını hükümeti kurmak için görevlendirdi. Parti Yönetimindeki isim değişiklikleri, bakanlar kurulu listesinde de değişiklik olacağını gösteriyor. Bunu görmek için çok fazla beklemeyeceğiz gibi gözüküyor.
 
Diğer taraftan TCMB'nin faiz kararı da bu hafta açıklanacak. Fed'in Haziran Ayında faizleri yükseltebileceğine dair yorumların hız kazandığı bir dönemde, Merkez Bankası'nın salı günü yapacağı açıklama büyük önem kazanıyor. "Sembolik indirim istemiyoruz" açıklamaları TCMB'nin üzerinde baskı kurmuş durumda. Eğer Haziran'da Fed faizleri yükseltirse, TCMB'nin güçlü bir indirim yapması için sadece bir hakkı var. Onu da Salı günü kullanacak.
 
Bahsedilen gelişmelerin Dolar/TL'nin yükseliş trendini güçlendirecek nitelikte olduğu ortada. Siyasette gerginliklerin bir süre daha devam edeceğini ve söz konusu gerginliklere uluslar arası ilişkilerdeki gerginliklerin de ekleneceğini görebiliyoruz. 
 
Yatırımcıların, sadece sermaye piyasalarında değil reel sektördeki planlarını da ince eleyip sık dokuması gerektiği zamanlar bunlar. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.