Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftanın son işlem gününe giriyoruz. Dün Türkiye'de tatil olması Dolar/TL'nin 3.00 seviyesinin üzerine çıkmasını önledi diyebiliriz. Ancak bu sabahtan itibaren yakından izlemekte fayda var.
 
Türkiye'de iktidar partisinin yeni Genel Başkan Adayı belirlendi. Pazar günü gerçekleştirilecek kongreden sonra bakanlar kurulunun da şekilleneceğini söyleyebiliriz. Ankara'dan bize ulaşan haberler başta ekonomi olmak üzere birçok alanda değişiklikler olcağı yönünde. Yeni isimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güvendiği kişilerden olacağı söyleniyor ki, bu bir sürpriz değil. 
 
Ancak, ekonomik konularda alınan kararların "tepkisel" hale bürüneceği çekincesi de var. Sektörlerin dış rekabetten korunma taleplerini enine boyuna düşünmeden uygulamaya koyan bir anlayışın hakim olmasını kimse istemiyor. Bundan başka vergiden başlayarak istihdam rejimine kadar birçok alanda maliyetleri daha da artıracak adımların atılmasından çekinenler de var. 
 
Tabii bir de Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili Anayasa Maddesi değişikliğinin Mecliste yeterli sayıya ulaşamayıp, referanduma gidilmesi ihtimali de mevcut. Bunun olup olmayacağı bugün belli olacak.
 
Böyle bir konjonktürde Dolar/TL'nin yükselmesi ve BIST'in gerilmesi kaçınılmaz. FED Toplantı tutanaklarının açıklanmasından sonra Haziran Ayında faiz artış ihtimali artınca, küresel piyasaların bozulmasını da ekleyelim. Bu şartlar altında daha uzunca bir süre piyasaların istikrar bulması mümkün gözükmüyor.


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.