Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Cari işlemler açığının daralması başka şartlar altında olumlu algılanır ve piyasalara bir ivme gelirdi. Fakat, daralmanın sebebi ihracattan daha hızlı düşen ithalat olunca önemli bir etkisi olmuyor elbette.
 
Dün S&P'nin "Mülteciler Türkiye Ekonomisine büyüme desteği veriyor" açıklamasını canlı yayında sordular. Ben de böyle bir etkinin rakamsal ifadesinin bugün için mümkün olmadığını, S&P'nin bu açıklamasının ciddiye alınacak bir tarafı olmadığını belirttim. En azından birkaç yıl geçmesi gerekir ki, kesin rakam verilebilsin.
 
Elbette,Suriyeli Mültecilerin hepsi sefalet içinde değil. Tasarruflarıyla gelenler de var. Bu durum "net hata ve noksan" kaleminden de takip edilebiliyor. Gelen 3 Milyon'a yakın Suriyeli mutlaka harcama da yapıyor. Bu da doğru. Büyük ihtimalle kayıt dışı çalışarak istihdam maliyetini düşüren Suriyeliler de vardır.
 
Ancak bunların hiçbiri "Suriyeli Mülteciler büyümeye 0.3 puan katkı yapacak" açıklamasına yetecek bir kanıt oluşturmuyor. Sanki S&P "Bu Türkler ne iyi yaptı da mültecileri kabul etti" gibi birşey kast ediyor. Madem öyle bu tavsiyesini Avrupa Ülkelerine de yapsın ki, bu insanlık onurunu zedeleyen durum ortaklaşa şekilde giderilsin.
 
Piyasalara göz atarsak: Dolar/TL'nin yükselişi daha önceki raporlarda bahsettiğim gibi kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor. Bazı yabancı finans kuruluşları "Dolar/TL yükselişe başlayacak, bize müsaade" diyerek TL Portföylerini hafifleteceklerini açıkladılar. Hedef 3.10 olarak ifade ediliyor. Daha önce neredeyse bu seviyeden kapanış yapıldığı için korkutucu bir öngörü değil bu. Ancak bu seviyeyi kırarsa işler değişir tabii.
 
Küresel Piyasalar ise nispeten olumlu seyrediyor. Hem Petrol hem de Altında hareket var. Euro/Dolar paritesi gevşemiş durumda. Demek ki kısa vadeli de olsa yatırımcıların risk iştahı artmış. Ancak dikkatli olunmasında fayda var. Çünkü rüzgar aniden değişebiliyor.
 
Bu arada yıl başında Dolar borçlarını Euro'ya swaplamayı düşünenlere yaptığım uyarıların ne kadar isabetli olduğu ortaya çıktı. Zamanı gelmeden yapılan borç takaslarının yarattığı zarar telafi edilemez. İsviçre Frangındaki gelişmeden ders çıkarmak lazım. Bir anda % 40 değerlenmiş bir parayla da borçlanmış olabilirdiniz. İyice düşünmeden pozisyon değiştirmemek gerekir.
 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.