Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya siyasetteki rüzgarlar ile başlıyoruz ancak AB ile süren Vize görüşmeleri de unutulmamalı. Her ne kadar Vizelerin kaldırılması için tavsiye kararı iletilmişse de, 5 adet şart için AB tarafı ısrarcı.
 
Bunlardan bir tanesi terörle mücadele yasasında değişiklik talebi. Ankara "bu bir dayatmadır" diyor ve bu konuda taviz vermeyeceğine dair açıklamalar yapıyor. Eğer süreç bu şekilde devam ederse, Vizelerin kaldırılması talebi tozlu raflarda yerini alabilir. 
 
Diğer taraftan 22 Mayıs'ta iktidar partisinin gerçekleştirmesi beklenen kurultayda genel başkan adayının kim olacağı da merak ediliyor. Kulislerde uzun zamandır bekleyen bir adayın genel başkan adayı olarak öne çıkacağı konuşuluyor. Söz konusu ismin daha önce Davutoğlu'nun Genel Başkan seçildiği Kurultay'dan önce de adaylar arasında olduğu belirtiliyor. Bekleyip göreceğiz.
 
Dolar/TL ve BIST'in bu hafta yön belirlemede zorluk çekeceğini söyleyebilirim. Küresel gelişmelerin akılları karıştıran ve genelde olumsuz hali, Türkiye'nin de etkilenmesine yol açıyor elbette. "Yurt içinde işler iyiye gitseydi, piyasalar böyle olmazdı" diyenler var. Ben ise açıkçası, yurt dışında işler kötü giderken Türkiye'nin olumlu ayrıştığı bir duruma fazla rastlamadım. Yurt Dışı Kaynağa muhtaç olan bir ülkenin küresel gelişmelere hassasiyeti büyük olur.
 
Buradan hareketle, hem yurt dışı hem de yurt içi sıkıntılıyken piyasaların istikrarlı olmasını beklememek gerekiyor. Suriye, Irak ve Bölgenin kalan kısmında gerginlik varken, küresel piyasalarda yön belli değilken, Türkiye'nin sıcak çatışma tehditi yaşadığı da göz önüne alındığında, Dolar/TL'nin gevşediği günlerde alım, BIST'in tepki yükselişi yaptığı günlerde ise satış yapan yatırımcılar gözden kaçmıyor. 
 
Uzun zamandır sermayeyi koruyarak yola devam eden yatırımcıların artık sıkıldığını da görüyorum. Bu sebeple spor hayatımda öğrendiğim bir tavsiyeyi paylaşmak istiyorum: "Kazandıran taktiği sakın değiştirme.."


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.