Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya damgasını vuran en önemli gelişmelerden biri komite üyesi olmayan, yani faiz kararlarında 2016'da oy hakkı olmayan üyelerden gelen "Haziran'da faizleri artırın" çağrıları oldu. Daha önceki raporlarımızda bu yıl FOMC'ye hangi üyelerin katıldığını paylaşmıştık. Yine de hatırlatalım: New York, St Louis, Kansas City, Cleveland ve Boston Fed Başkanları oy hakkına sahip. Bunun yanında YELLEN dahil 5 üye daha var. Eğer faiz artırımı konusunda içerdeki destekçilerin de sayısı artarsa, rüzgarın yönü değişecektir. 
 
Dün Türk Para ve Sermaye Piyasaları zorlu bir gün yaşadı. Bankacılık hisseleri ile yükselip düşen endeks dün iyi gününde değildi. Türk Bankaları için "sat" tavsiyesinde bulunanların sayısı artınca BIST bu baskıya dayanamadı ve iki gün üst üste sert düşüşlere sahne oldu. Dolar/TL de yükselişine devam etti. Döviz Sepetinde de belirgin bir yükseliş göze çarpıyor. 
 
Aslında dünyadaki hisse senedi piyasalarının neredeyse tamamında olumsuzluklar yaşanıyor. Petrol ve Altın da olumsuzluktan nasibini almış durumda. 
 
Tüm bunlar olup biterken, Türkiye'de enflasyon oranlarının beklenenden düşük çıkması ve yıllık bazda gerilemesi TCMB için faiz indirme fırsatı oluşturdu diyebiliriz. Merkez Bankası'nın, bir terslik olmazsa, reel faizi sıfıra eşitleyene kadar peş peşe indirimler yapacağını tahmin edebiliyorum. Yabancı Finans Kuruluşları da bu yönde düşünüyor. 
 
Aslında, önümüzdeki dönemde TCMB'nin en azından Mayıs Ayında bir kez daha faiz indirme imkanı olacak. Çünkü Haziran Ayında  Fed Toplantısı TCMB Toplantısından önce gerçekleşecek. Fed'den faiz artışı kararı çıkarsa o zaman TCMB'nin düşünmek için en az 10 günü olacak. 
 
 
 
 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.