Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Sabahın erken saatlerinde Fed ve ECB hakkında yapılan yorumları takip ederken aklımdan sürekli şu kelimeler geçti: "Akıllar amma karışmış".
 
Bir kısım insan "Avrupa Merkez Bankası tereddüt içindeyken Fed faiz artıracak" diyor. Bir başka uzman grubu da "ABD'den gelen son veriler iyi değil, Fed faiz artıramaz" diyor.
 
Türkiye için ise "TCMB'nin faizi indirmesi, bankaların fonlama maliyetini düşürecek" diyenlerin yanında, "Fed eğer faizleri yükseltmeye başlarsa, TL sert şekilde değer kaybeder" diyenler var. 
 
Özetle, bir yorumun karşısına tam ters bir yorum geliyor. Olumlu bir yorumu boşa çıkaracak bir iddialar da peşi sıra geliyor. Açıkçası yatırımcıların karar vermesi kolay değil. Ancak bu toz bulutundan elle tutulur birşeyler çıkarabilmek mümkün.
 
İlk önce, Fed'in bu yıl iki kez faiz artırması mümkün gözüküyor. Bunu bir kenara koyalım. İkincisi, eğer Türkiye'de faizler düşerse tekrar yükselmeden kredi kullanmakta fayda var. Hatta refinansman yapılırken daha düşük oranlarla yapmak akıllıca olabilir. Son olarak da, Dolar/TL'nin düştüğü seviyelerden azar azar alan zarar görmez diyebiliriz.
 
Dolayısıyla, toz duman havaya kalkmış da olsa, aşağı yukarı nelerin olabileceğini tahmin etmek zor değil. O zaman "temenni ettiklerimizi" değil elle tutulur ihtimalleri seslendirmemiz daha faydalı bir davranış olacak. 
 
Hal böyleyken, Türkiye'de "peş peşe faiz indirimi" talepleri gerçekleşecekse yukarıda bahsettiğim iki ve üç numaralı seçenekleri değerlendirmek gerekecek. Birinci ihtimalde belirttiğim Fed kararları için ise yapacak birşey yok. Fed faiz yükselmeye başladığı anda, düşük faizlerle borçlanmak ve ucuzdan Dolar satın almak için fırsatın kaçmış olacağının altını çizmek istiyorum. 
 
 
 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.