Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Fed'in bu hafta yağacağı toplantıda faiz artışı bekleyen pek yok. Yine de yapılacak açıklamaların satır araları merak ediliyor. FOMC Toplantı tutanakları analistler için büyük önem taşıyor.
 
Türkiye'de ise Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu Toplantıları'nın tutanakları maalesef Fed gibi zengin bir içeriğe sahip değil. Zaten son bir yıldır her toplantı tutanağı bir öncekinin "kes-yapıştır" şeklinde tekrarı gibi. Hangi üyenin ne şekilde oy verdiği,  ne gibi tartışmaların yaşandığı ile ilgili hiçbir ayrıntı bulunmuyor TCMB tutanaklarında. Belki de bugüne kadar ciddi bir tartışma olmuyordu. Yeni Başkan ile beraber bu tutumun değişeceğini bekliyoruz. En azından tutanaklarda kararın hangi sebepten dolayı alındığına dair daha doyurucu ve ikna edici satırlar olacağını tahmin ediyoruz. 
 
Petrol Fiyatlarının tekrar 45 Dolar seviyelerine çıktığını ve haftaya bu şekilde başladığını görüyoruz. Altın ile ilgili sarf edilen iddialı yorumlara rağmen, oldukça zayıf seyrettiği gözlerden kaçmıyor. Euru/Dolar paritesi ile ilgili de 1.00 seviyesinin altına düşeceğine dair iddalı yorumlar yapılıyordu. Bugüne kadar bu beklentiler gerçekleşmedi. Dolayısıyla 20. yüzyıla ait paradigmalarla 21. yüzyıl piyasalarını analiz etmenin yanlış olduğunun altını bir kere daha çizmek istiyorum.
 
Dolar/TL ile ilgili ise her zamankinden çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Daha önceki raporlarda "gevşediği her seviyeden azar azar almak gerekir" şeklinde uyarıda bulunmuştum. Bunun yanında "sermayenin tamamıyla hiçbir yatırım aracına girmeyin" diye de eklemiştim. Buradan hareketle, yatırımcıların oldukça sabırlı ve soğukkanlı şekilde davranarak yola devam etmeleri gerekiyor. 
 
Önemli olan tasarrufları park edip dondurmak değil sürekli artmasını sağlamak olduğuna göre, yatırımcıların kendilerini hareketsiz bırakacak şekilde pozisyon almamaları gerekiyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.