Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
TCMB bekleneni yaptı ve 50 baz puanlık indirimle piyasaları rahatlattı. Daha fazlasını bekleyenlere de "enflasyon oranına bakar, gelecek toplantılarda karar veririm" dedi.
 
Açıkçası söz konusu indirimin yapılması için ortam oluşmuştu. Eğer TCMB'nin eski yönetimi göreve devam ediyor olsaydı, onlar da bu indirimi yapacaktı. Petrol Fiyatları mutedil, Cari Açık nispeten düşük, enflasyon beklendiği gibi, döviz kurları sakin ve en önemlisi Fed'in 5-6 gün sonra yapacağı toplantıda faiz artırım kararı beklenmiyor. Hal böyleyken, dünkü indirim kararı normal karşılanmalı.
 
Ancak, indirimi az bulanlar da yok değil. Onlara da şunu hatırlatmak isterim: Normalde faiz oranlarını piyasalar belirler. Bunu yaparken sadece enflasyon oranına bakmazlar. Kaynağın kıtlığına veya bolluğuna, siyasi ortama, coğrafyadaki gerginliklere, sektörlerin durumuna ve nihayetinde belirsizliğin olup olmamasına bakarlar.
 
Düşünün ki elinizde bir miktar Dolar var. Bunu TL'ye çevirip yatırım yapma kararı aldınız. Eğer geleceği görebiliyorsanız, uzun vadeli bir yatırım yaparsınız. Çünkü söz konusu yatırımın Dolar değerinin ne olabileceği konusunda eminsinizdir. Ancak, 2012 yılından beri yaşandığı gibi Dolar/TL 1.70'lerden 3.00 seviyelerinin üzerine yükselmişse, çekinmeniz normaldir. Yatırımınızdan ya çok yüksek kazanç beklersiniz, ya uzun vadeli değil kısa vadeli yatırımları tercih edersiniz ya da yatırımdan vaz geçersiniz.
 
Son üç-dört yıl içindeki döviz kuru ve siyaset performansı, Türkiye'ye uzun vadeli fonların girişini engeller nitelikte oldu. Giren fonların da yüksek fiyat yani yüksek faiz istedikleri de görülüyor. Yani kaynak hem kıt, hem de nazlı. Sebebi de ortada.
 
Aklıma Çin'deki Futbol Kulüplerinin neden Avrupa'daki Kulüplere göre aynı futbolcuya 3-4 kat daha fazla para ödedikleri geldi. Birincisi Çin'de borca sadakat pek yok. İkincisi Avrupa'da yaşadıktan sonra bir futbolcunun Çin'de yaşaması için hatırı sayılır bir para istemesi gerekiyor. Dolayısıyla bir şeyin maliyetli olmasının sebebi gelmeye nazlanmasıdır. 
 
Tüm bu bilgilerin ışığında, faiz koridorunun üst bandında yapılan 50 baz puanlık indirimin piyasalar üzerinde olumsuz tesir yapmadığını belirtirken, seri faiz indirimleri konusunda acele edilmemesi ve tek enflasyonun dikkate alınmaması gerektiğinin altını çiziyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.