Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
TCMB'nin yeni Başkanı dün göreve başladı. Başlar başlamaz da 50 baz puanlık indirimin neredeyse garantilendiğini görüyoruz. Hatta en az 50 baz puan diyelim.  
 
Faiz indiriminin neredeyse kesinleşmesine rağmen Dolar/TL'de herhangi bir hareket olmaması, piyasaların hem yeni Başkana hem de faiz indirimine "hoş geldin" dediğini gösteriyor. Fonlama maliyetindeki düşüş hem kredi piyasasında hem de ödeme mekanizmasında akışkanlık getirebilir. Faiz düşüşü risklerin gecelik faizde yüzdürülmesini kolaylaştırabilir. Ancak eldeki kaynağın sınırlı olduğu da göz önüne alınırsa, bankaların seçici davranmaya devam edeceklerini tahmin ediyorum. 
 
Özellikle performansları sıkıntılı olan sektörlere verilmiş olan kredilerin refinansmanında faiz düşüşünün mutlaka faydası olacak.  Ancak bu sefer bankaların vade konusunda nazlanacaklarını düşünüyorum. Çünkü aktiflerin büyüklüğü kadar likidite de önemli. 
 
Tüm bunlar olup biterken Orta Doğu'daki siyaset ile ilgili Suudi Arabistan ve ABD arasında bir gerginliğin başladığını görüyoruz. ABD'nin uyarılarına rağmen Suudi Arabistan kendine göre bir savunma ve güvenlik doktrini uygulamaya başladı. Diğer taraftan ABD ile Rusya arasında bölge politikalarıyla ilgili temasların sıklaştığını da görüyoruz. Türkiye'nin bu yakınlaşmadan duyduğu sıkıntıyı açıkça dile getirdiği de bir başka gerçek.Suriye'deki kör topal devam eden ateşkes sürecinin tekrar sıcak çatışmaya dönüşme ihtimali giderek yükseliyor. Tam bu esnada OBAMA'nın muhalefetine rağmen Amerikan Parlamentosu'ndan 11 Eylül Kurbanları ve Ailelerinin Suudi Arabistan'dan tazminat talep edebilmesini sağlayacak bir yasa geçiyor. İşler bir anda karışınca ABD Başkanı OBAMA dün akşam apar topar Suudi Arabistan'a gitti. 
 
Böyle bir konjonktürde ekonominin birinci planda olmasını beklemek elbette zor. Ancak yüksek çıkan işsizlik rakamları da göz önüne alındığında, şu ana kadar sarf edilenden daha fazla çabanın gerektiği ortada. Bundan başka Yurt Dışında Türkiye'nin uyguladığı ithalat politikasına karşı seslerin yükselmeye başladığı ve demir-çelik başta olmak üzere bir çok sektörde Türkiye'yi zorlayacak engellemeler yapılacağını hissediyoruz. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.