Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Fed'in 26 Nisan'daki toplantısı öncesinde, ABD Ekonomisiyle ilgil olumlu mesajlar veriliyor. Hele ki bu mesajlar Fed üyeleri tarafından veriliyorsa, daha da dikkatli dinlemek gerekiyor. Her ne kadar açıklamaların önemli bir kısmı FOMC Komitesi'nin asil üyelerinden gelmese de, faiz artışı konusunda kanaatlerin kesinleşmeye başladığı söylenebilir.
 
Bu yıl FOMC'de oy hakkı bulunanlar, değişmez Üye New York ve sırasıyla St. Louis, Kansas City, Cleveland, Boston Fed Başkanları. Dolayısıyla onlardan gelecek açıklamalara 2 kat önem vermek gerekiyor.  Şu anki yorumlar faiz artışının Haziran'da olabileceği konusunda yoğunlaşmakta. 
 
Tüm bunlar olup biterken IMF Küresel Büyüme tahminini bir kere daha düşürerek % 3.2'ye indirdi. Bunula da yetinmedi ,2017 büyüme tahminini de % 3.%'e düşürdü. Bu tahmin geçen ay küresel dış ticaretin görünümüyle ilgili bahsettiğimiz kuşkuları teyit eder nitelikte. Hem miktar hem de değer bazında küresel ticaretin daralacağı konusunda önemli analizler var. 
 
Önemli bir piyasa aktörünün 3 önemli riske değindiği konuşmasından bahsetmek istiyorum: Bu risklerden ilki piyasalarda ani şekilde oluşabilecek bir istikrarsızlık. Piyasa aktörü Ocak ve Şubat Aylarında felaketin kıyısından dönüldüğünü iddia ediyor. 
 
İkinci risk ise piyasada yeterli derecede likidite bulunduğu konusundaki yanılsama. Piyasaların şu ana kadar, "yeteri kadar para var ama risk iştahı zayıf" diyerek kendini oyaladığını düşünen piyasa aktörü şunu da ekliyor:  "Portföylerin çeşitlenmesine veya yeniden piyasalara ivme vermesine imkan tanımayacak kadar az likidite olduğu anlaşıldığında krize gireriz". Bunun siyasi sonuçları olacağını da düşünüyor.
 
Üçüncü risk ise, büyümenin çok düşük seyretmesi. "Bu durumda büyük bir kesimin zorluk içinde yaşamasına rağmen, bazı kesimlerin hala refahtan faydalanıyor olması huzursuzlukları tetikleyecek" iddiasında bulunuyor.
 
Elbette bunlar tecrübeli bir uzmanın iddiaları. Ancak, söylenenlerin hiçbirinde bizim günlük tartışmalarımızdan olan "Dolar ne olacak, Faizler düşer mi, Borsa nereye kadar yükselir" yüzeyselliğinde değil. Hepsi derin ve önemli konular. 
 
Yeni Merkez Bankası Başkanı'nın felsefi temeli, bu risklerin üstesinden gelmemiz için bir fırsat olacak mı ? Bekleyip göreceğiz. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.