Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Merkez Bankası Başkanı'nın kim olacağı konusundaki muamma ortadan kalktı. Atanan isim Başkan Yardımcılarından biri. Böylece TCMB geleneği bozmamış oldu ve dışarıdan bir isim atanmadı. Yeni Başkan çekirdekten iktisatçı değil. Uluslararası İlişkiler ve Sosyoloji konusunda çift ana dal yapmış gözüküyor. 
 
Kim bilir ? Belki de Merkez Bankası'nın uzun zamandır kaybettiği felsefi derinliği geri getirir. Katılım Bankalarında tecrübe kazanmış olduğu için, faiz ile ilgili yaklaşımları konusunda kestirmeci yorumlar yapılıyor. "Gelecek toplantıda 50 Baz puandan fazla indirim bekleyin" diyenler çoğunlukta. Yine de piyasalar gelişmelere ve dedikodulara olumsuz şekilde cevap vermedi. 
 
Tüm bunlar olup biterken "Moody's neden pas geçti?" diye sormadan edemiyorum. Acaba Merkez Bankası Başkanlığına "istenmeyen" bir ismin atanmasından mı çekiniyorlardı ? Bu sebeple "önce bir görelim de sonra bakarız" mı dediler ? Bilinmez. 
 
Bildiğim tek şey, güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bazı bilgiler: Ankara'da hiç kimse  Moody's  neden pas geçti,  bilmiyor. "Biz böyle olsun istemedik, olsa zaten dedikodusu çıkardı" diyorlar. Moody's tam da yeni TCMB Başkanı'nın atanması öncesi Ankara'ya bir mesaj mı verdi acaba ?
 
Bana göre Moody's kendince birşeyler yaptı. Ancak tam ne yaptığını anlamak güç. Belki de para Politikası Kurulu'nun oluşum süreci için de bir mesaj veriyordur. Dışardan atama olmadan, kurumun içinden oluşturulmasını tercih ettiklerini ima ediyordur. Eğer öyleyse, TCMB'nin büyüme ve kalkınma odaklı olmasını engelemek istiyor demektir. Dün belirttiğim gibi en hafif ifadeyle bu "düşmanlık"tır.
 
Para Politikası Kurul Üyelerinin bazıları Haziran Ayında görev sürelerini doldurmuş olacaklar. Dün itibarıyla görev süresi dolan iki koltuğa atama yapıldı. Dolayısıyla öyle ya da böyle Merkez Bankası dışından da atama yapılması mümkün. Mevcut Kurul Üyelerinin önemli bir kısmının çok uzun zamandır orada oldukları değerlendirildiğinde, değişim rüzgarlarının yakın olduğunu söylemek güç değil. 
 
Bundan sonra 20 Nisan'daki Para Politikası Kurulu'na Yeni Başkan'ın katılacağını söylemek yanlış olmaz. Ne de olsa daha önceki toplantılara Başkan Yardımcısı sıfatıyla katılmıştı. Alınacak faiz kararı Moody's tarafından ortaya konan "pas geçme"  tiyatrosunu daha da belirgin hale getirecek diyebiliriz. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.