Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Moody's Türkiye'nin kredi notunu açıklamadan pas geçti. Bazı haber ajanslarının yine tercüme hatası yaparak "Türkiye'nin kredi notu teyit edildi" şeklinde verdikleri manşet beni kuşkulandırdığı için konuyu doğrudan araştırdım. Sonuç beklediğim gibi çıktı. Moody's açıklama yapmadan pas geçmiş.
 
Eğer Türkiye'nin kredi notunda veya görünümünde herhangi bir değişiklik yoksa, "pas geçmek" tuhaf bir davranış. Bu davranış yatırımcıların aklında Türkiye ile ilgili soru işaretlerinin oluşmasına sebep oluyor. Dolayısıyla fikrimde ısrar ediyorum. Böyle bir durum varsa, açıkça "düşmanlık" anlamına gelir. 
 
Diğer taraftan, eğer Türkiye'nin kredi notu düşmüşse ve Ankara "aman açıklamayın, şimdi sırası değil" demişse, bunun da faydalı bir iş olmadığını söylemeliyiz. Hafta sonu bu konuda temaslarda bulundum. Kimseden bu konuda beni şaşırtan bir yorum gelmedi. "Biz de anlamadık" şeklinde bir tepki aldım. 
 
Buradan hareketle, Cuma günü sizlerle paylaştığım raporda "düşük ihtimal" olarak bahsettiğim davranış tarzı, bu sabah itibarıyla "kuvvetli ihtimal" haline geldi. Yani, Moody's kerdi notunu açıklamaktan geri durarak Türkiye'ye bir mesaj vermeye çalışıyor. Komplo teorilerine fazla prim vermediğim halde, Ankara'dan rica edilmedikçe kredi notunun açıklanmamasını "işe siyaset karıştırmak" olarak yorumlamam gerekir. 
 
Özellikle Merkez Bankası Başkanı ve Para Politikası Kurulu Üyelerinin atanmasının arifesinde bu davranışın manidar olduğunun da altı çizilmeli. Bir gün önce  Bankacılıkla ilgili bir uyarıda bulunduktan sonra Cuma günü kredi notunu açıklamaması için bugünlerde siyasette çok kullanılan bir sözü tekrar edeceğiz. "Zamanlama manidar".
 
Tüm bunlar olup biterken, Petrol ve Altın Fiyatlarının tekrar yükselmeye çalıştığını gözlemliyoruz. Bu durum Türkiye'deki Altın Yatırımcılarını Dolar/TL'nin güçlenmesi ile birlikte tekrar umutlandıracak gibi gözüküyor. 
 
 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.