Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
"Bankaların sermaye yeterliliğine ihtiyacı var". Bu söz bir analist tarafından söylendiği zaman da dikkate alınırdı ancak çok büyük bir bankanın genel müdürü söyleyince dikkat kesilmek gerekiyor.
 
Hatırlarsanız daha önceki raporlarımda ne patlayan bombalar ne de çekilen bunca acının para ve sermaye piyasaları üzerinde etkili olmadığını ancak finansal kesimde bir kırılganlık oluşursa ciddi sıkıntılar çekebileceğimizi ifade etmiştim. Büyük bir bankanın genel müdürü "eğer dikkatli olmazsak başımız dertte" deyince dikkat kesildim.
 
Ekonominin birinci öncelikte olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Doğrudur. Ancak bu durum ekonomide kırılganlıkları göz ardı edeceğimiz anlamına gelmemeli. Finansal Kesim,  bir ülkede kredi-mevduat mekanizmasını temsil etmesinden başka, bir de ödeme mekanizmasının belkemiğidir. Eğer bu "güven kuruşları" zayıflamaya başlarsa altından kalkılması zor bir durum ortaya çıkar.
 
ABD ve AB'de sermaye ve likidite sıkıntısı çeken bankacılığın kurtarılması için harcanan para ile emeğe bakınca, aynısından bir tane daha yaşamamak için uyarıların dikkate alınması doğru bir davranış olacaktır. Paranın bol olduğu zamanda kabul edilebilir standartlarda yapılmayan fizibilite raporları sebebiyle verilen uzun vadeli kredilerin, bugün yükselen faizlerle yüzdürülmesi elbette sorun yaratacak. Sermaye takviyesi gereken finansal kuruluşlar olup olmadığına elbette düzenleyici otorite karar verecek. Ancak, bankalar ve banka harici finans kuruluşlarını zor bir yıl beklediğini söyleyebilirim
 
Performanssız kredilerin toplam kredileri içindeki payı % 3'ten biraz fazla olsa da bir anda bu oranın yükselebileceğini biliyoruz. Çünkü 2002 yılında bu oran % 15'lerin üzerine çıkmıştı. Kredi hacmindeki artış yavaşlamaya devam ederse takipteki kredilerin oranı matematiksel olarak yükselecek. Bu da unutulmamalı.
 
Özetle, hafta sonu bankacılık kesiminin güçlü seslerinden birinin dile getirdiği bu durumu dikkatle takip etmeye karar verdim. Bankacılık Hisselerinin BIST endeksini birebir etkilediğini bildiğim için, takibimin sonuçlarını sizinle mutlaka paylaşacağım. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.