Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Hafta sonu bir konferansta sizlere raporlarımda sürekli tekrar ettiğim bir gerçeği uzun uzun anlattım:
 
21. yüzyılda bir önceki yüzyıla göre daha fazla acı, keder, savaş, darboğaz ve kaos göreceğiz. Ancak bunların hiçbiri birebir piyasaları etkilemeyecek. Çünkü, bu olumsuz ayrıntılar hayatımızın bir parçası haline geldi. 
 
Bir yerlerde hatta çok yakınımızda son derece üzücü gelişmeler olduğunda belki 1-2 saat onun etkisinde kalıyoruz. Sosyal medyadan ve konvansiyonel medyadan kınama ve lanetleme mesajları yağıyor. Bunun ardından herkes kendi hayat gailesine geri dönüyor. Ödenecek borçlar, çocukların okulu, kredi taksitleri, aile içi sorunlar vs gibi gelişmeler bir süre sonra sıralamada eski yerlerine yükselmeye başlıyor. 
 
Bu durumun bir ileri versiyonu da, akşam yiyeceği yemeği, katılacağı davetli, giyeceği kıyafeti ya da akşam oynananacak maçı da birinci önceliğe alanlar. Ankara'da yaşanan olaydan daha saatler geçmeden, bir futbol maçında atılan golü bir kulübün resmi hesabından büyük bir sevinçle paylaştığına şahit olduk. Bir tarafta insanlar hayatını kaybederken, aynı ülkenin insanlarının ya da kurumlarının  bir futbol maçının skorunu, yaptıkları ziyaretleri, alakasız bir konudaki fikir ve eleştirilerini paylaşmalarını sosyal ya da psikolojik bir fenomen olarak görmeli miyiz ? Yoksa hepsini birden "duyarsızlık" veya "saygısızlık" parantezinde mi değerlendirmeliyiz ?
 
Nasıl değerlendirirsek değerlendirelim insanların ekonomik çıkarları ve eğlenceleri haricinde başka bir konuya önem vermedikleri gerçeğini saklayamayız. Eğer bundan 15 yıl önce bu olaylar Türkiye'de yaşansaydı piyasalar darmadağın olurdu. Bugün piyasaların etkilenmemesini "ekonominin gücüne" bağlamak fazla inandırıcı olmaz. Meseleye yukarıda bahsettiğim açılardan bir kere daha bakmak gerekiyor.
 
Özetle, sabah itibarıyla piyasaların güvenlik ve siyasetle ilgili olumsuzluklardan fazla etkilenmediğini görüyoruz. Ancak bu durum "pozitif rüzgarlar esiyor" anlamına gelmiyor tabii. Türkiye'de finansal kurumlarda bir problem olmadıkça ciddi bir deprem beklenmemeli. İşin gerçeği bu. Dolayısıyla, oradaki gelişmelere eskisiden daha fazla dikkat vermemiz gerekiyor. 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.