Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Fed kararı sonrasında piyasaların gösterdiği sevinç Fransızca'da "şaşı sevinç" anlamına gelen bir eski bir deyimle adlandırılabilir.
 
Halbuki Yellen dünkü raporda belirtiğimiz gibi "bundan sonraki her toplantı faiz artışı ihtimali yüksek "anlamına gelen bir konuşma yaptı. Büyük ihtimalle piyasaların tepkisi, toplantı öncesinde yapılan açığa satışların (short selling) realizasyonu sonucu oldu. Petrol, Altın ve Euro/Dolar paritesi bundan ziyadesiyle etkilendiler. 
 
Yine bu durum, Dolar/TL'yi daha düşük seviyelerde satın almak isteyenlere yaradı diyebiliriz. Sabah itibarıyla 2.91 sonra da 2.92 seviyelerine kadar yükselen Dolar/TL, Fed kararından sonra 2.87'lerin altına sarktı. Elbette bu durum akşam saatlerinde gerçekleştiği için tam "tescil edilmiş" sayılmaz. Bugün duruma bakacağız.
 
Tüm bunlar olup biterken bir başka yabancı kurumun daha Dolar/TL'nin yıl sonuna kadar 3.25 seviyelerine geleceğini söyleyen raporu yayınlandı. Eğer kurumların bu öngörüleri doğru çıkarsa Dolar/TL'nin gerilediği her seviyeden satın alanlar ciddi şekilde karlı çıkacaklar. 
 
Aslında bakılırsa, tahvil faizlerinden büyümeye, işsizlikten cari açığa kadar birçok gelişmenin haber merkezleri tarafından doğru olarak yorumlanamamasının sebebi "tercüme" hatası. Fed Başkanı'nın veya diğer para otoritelerinin karışık açıklamalarını tercüme ederken yapılan hatalar mizah ölçüsüne çıkıyor diyebilirim. Ara sıra bunları sosyal medyada paylaşıyorum. 
 
Mesela "ABD Tahvilleri uzun zamandan beri en kötü performansı gösteriyor" diye bir başlık atılıyor. Ancak haberin detayına baktığınıza tam olarak neyin kast edildiği anlaşılmıyor. Talep azaldığı için  değeri mi düştü ? Faiz getirisi mi tatmin etmiyor ? Belki de haberi yazan da tam ne olduğunu anlamıyor. Doğrudan tercüme ediyor.
 
İşin aslı, faizin yükseleceği bekleniyorsa yatırımcılar doğal olarak gelecekteki faizle arz edilecek Bono veya Tahvilleri tercih ederler. Bu sebeple piyasadaki borçlanma kağıtlarına yüz vermezler. Bu durum değer düşüşüne yol açar, faizleri de yükseltir. ABD'de böyle bir durum olsa doğal karşılanırdı. Ancak,  yükselmesi beklenen faizlere rağmen ABD Tahvillerinin faizleri yatırımcıların arzu ettiği seviyede değil. Hala çok düşük. Demek ki yatırımcılar ABD Tahvillerini hala güvenli liman olarak görüyorlar ve düşük kara rağmen paralarını oraya park ediyorlar.
 
Bu durumu kolayca anlatmak mümkün ancak editörler 2003 yılında çevrilmiş ve birçok ödül alan "Lost in Translation" isimli romantik komedideki gibi, farklı bir kültürde söylenenleri kendi kültürlerine göre çevirmeye çalışıp işi tamamen bir çorba haline getiriyorlar.
 
Bize de, "aslında onu değil de bunu demek istiyor" diye yolunu kaybedenlere yardımcı olmak işi kalıyor.


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.