Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Hatırı sayılır kurumların aynı konuda farklı açıklamalar yaptığı ilginç bir süreçten geçiyoruz. İlk örnek Petrol Fiyatları.
 
IMF Başkanı  "Petrol Fiyatları uzun süre düşük kalacak" şeklinde bir açıklama yapıyor. Diğer tarafta Uluslararası Enerji Ajansı ise "Petrol Fiyatları 80 Dolara yükselecek" diyor. Normalde enerji konusunda uzman olan kurumu dinlemek lazım. Ancak Uluslararası Enerji Ajansı daha önce de bu tür açıklama yapmıştı. 
 
Benzer durum Euro/Dolar paritesi için de yaşanıyor. Bazı kurumlar paritenin sürekli düşeceğini söylerken, bazı kurumlar Doların daha önce söylendiği kadar değer kazanmayacağını söylemeye başladı. Hatta daha önce "Euro/Dolar Paritesi 1.00 seviyesinin de altına düşer" diyen kurumların şu an söylemlerinin tersine hareket ettiği görmekteyiz.
 
Bu durum daha önceki raporlarımda bahsettiğim bir gerçeği perçinliyor. "Fed'in faizleri artırması Doların sürekli değer kazanacağı anlamına gelmez." Buradan hareketle "pahalı dolar ABD'nin işine gelmez, dolayısıyla Fed faiz artıramaz" tezi çürüğe çıkıyor. 
 
Tüm bunlar olup biterken "Altın fırlayacak" diyenler ve "Altın düşecek" diyenleri de denkleme eklemeyi unutmayalım. Bu toz ve duman içinde piyasaların bazı günler yükselmesini veya bazı günler düşmesini ciddiye alıp, kalıcı yatırımlar yapmayı düşünmek yapılacak en ciddi hatalardan biri olur. 
 
Ankara, iç ve dış siyasetin yoğunluğu içinde ekonomiyle alakalı açılımlar yapmak istediğini görüyorum. Ancak açıklananların hiçbiri büyüme modelini temelden değiştirecek bir hamle görünümü vermiyor. Buradan hareketle sistem değişikliği konusunda yürütülen süreç tam olarak bitmeden, ekonomiyle alakalı bir büyük değişikliğin gerçekleşmesinin ihtimal dahilinde olmadığını belirtmeliyim. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.