Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
FED Kararlarının üzerine bir de ABD'den gelen veriler eklenince, piyasaların yön belirlemede zorluk çektikleri gözüküyor. Ancak, net gözüken gerçek şu ki gelişen ülke paraları Dolara karşı sert şekilde değer kaybediyor.  Elbette bu durumdan TL de nasibini aldı diyebiliriz.
 
Pazartesi sabahından beri "2.22 ve üzerindeki seviyelere" diktat diyerek yatırımcıları uyarmaya çalışıyoruz. Teknik analiz olarak 2.2250 olarak tarif edilen kritik eşik dün akşam itibarıyla geçildi ve Dolar/TL kapanışa bu seviye ile 2.23 civarlarında gitti geldi. Bu durumda haftanın kapanışı da bu seviyelerde olursa, daha önceden Dolar satın almış olan yatırımcılar için heyecanlı günler başlayacak diyebiliriz.
 
Gösterge Tahvildeki yükseliş de gözlerden kaçmıyor. Tahvil faizlerindeki yükseliş gelişen sadece ülke paralarından değil, söz konusu paralar cinsinden aktiflerden de bir kaçış olduğunu gösteriyor. Breziya, Rusya, Güney Afrika,  Çek Cumhuriyeti ve Meksika paraları da benzer şekilde değer kaybediyor. Kıırlgan Beşli'nin içinde olan ülkeler değer kaybında elbette başı çekiyor. 
 
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN'ın TUSİAD ziyareti de dün önemli notlar arasındaydı.Karşılıklı yapılan konuşmalarda mesajlar verildi. Ancak Yeni Ekonomik Model ile ilgili  iş dünyasının daha net ayrıntılara ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. 
 
Avrupa Merkez Bankası'nın FED'in arsine genişletici para politikası uygulamaya başlamasının sonuçlarını tartışmak için heniz erken. Ancak, nüfus artış hızı çok düşük olan Avrupa Ülkeleri'nin sarcoma ve yatırım konusundaki isteksizliklerini sadece para politikası ile gidermek mümkün olmayacak. Parite Euro'yu daha rekabetçi kılmaya başlasa da, Avrupa ABD ve Uzak Doğu'ya karşı birçok alanda rekabetçi üstünlüğünü kaybetmiş durumda. 
 
İskoçya'nın bağımızlık oylamasının da piyasalar üzerinde etkisi olduğu görülüyor. Ancak oylamaya saatler kala süpriz bir sonuç çıkmayacağı anlaşıldı.  Nitekim, beklenen sonuç da gerçekleşti, referandumdan "hayır" oyu çıktı


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.